Meteoroloji ve İklim Verileri

İklim verisini geçmiş, şuan ve gelecek adına; konforlu, tasarruflu ve yaşanabilir yapılar için anlamlı hale getiriyoruz!
Home  >  Hizmetlerimiz  >  Meteoroloji ve İklim Verileri

Meteoroloji ve İklim Verileri

Dünya üzerinde talep edilen her bölge için oluşturulabilecek (re-analiz) iklim verisi sayesinde projenizin tasarımı için gerekli ve kritik koşulların değerlemesini birlikte yapabiliriz.

Konfor koşulları için gerekli iklim verisinin önemi günbegün artarken, kritik koşullara göre belirlenecek tasarım kriterleri için de veri değerlemesi yapabilmekteyiz.

Meteoroloji uzmanları ve sayısal modelleme ekibimizin geçmiş 50 yıl için ürettiği iklim verisi Alkazar Teknoloji şirketinin üst hizmetleri olarak hali hazırda çok farklı sektörler için veri analiz desteği de sağlamaktadır.

Meteoroloji ve İklim Verileri

Küresel ölçekten oda içindeki detaya kadar konfor ve enerji kıyaslaması

Havacılık, tarım, sigorta, enerji, inşaat, eğlence sektörü için iklime dayalı veri analiz çalışmaları yürüten ve Alkazar Teknoloji desteği çatısı altında olgunlaşan veri analiz içeriği, Alkazar’ın tüm yapı inşaa projelerinde veri temin işini de kapsamaktadır.

Böylece Alkazar Teknoloji;

  • Havaalanları için doğru pist lokasyonu seçimi,
  • Uçuş rotalarının iklim verisine göre optimizasyonu,
  • Arazi sulama, ekim vaktinden ürünlerin lojistik sürecine
  • Yağmur ve yıldırım yoğunluk risk haritalarının raporlanması,
  • Rüzgâr enerjisi üretiminin tamin algoritmalarının geliştirilmesi,
  • Tüm dünya için iklime dayalı doğru alana proje yatırımı ya da yatırım için en doğru iklim koşullarının raporlanmasına cevap verebilen üst kuruluş oldu.

Meteoroloji ve İklim Verileri

Dünya üzerinde istenilen her bölge için geçmiş dönem iklim verisi üretimi (rüzgâr, kar, yıldırım vb.)

Şehir ya da yerel belediye ölçeğinde yürütülen kentsel stratejik planlamaların ihtiyaç duyduğu bilgilerden biri iklim verisidir. Düzenlenecek etkinliklerden, yapılacak ya da müsaade edilecek yatırımlar için konum belirlemede, iklim koşullarının tüm kullanıcıları etkilediği bilinir. Ayrıca geçmiş iklim verisi ve yapılaşma yoğunluğunun birlikte detaylı analizleri, bölgesel iklim değişiminin uzun dönem etkilerini yorumlamaya imkan verecektir. Böyece gelecek yaşanabilir kentler planlaması için tedbir ya da yenilikçi yaklaşımlar temin edilebilir.

Alkazar bünyesinde yapılan çalışmaların neredeyse tümü için ilk koşul belirlenecek iklim verisidir. Örneğin rüzgâr hızlarına bağlı cephe yükleri hesaplanacak ise bölge için geçmiş temel rüzgâr hızı belirlenmelidir. Fakat herhangi bir ölçüm istasyonunuz ya da buna dair elinizde veriniz yoksa o zaman en nitelikli veri sayısal modelleme ile bunun üretilmesi olacaktır.

Ya da bir ofis binası için enerji tüketim hesabı yapacaksanız, kritik tasarım kriterlerinizi bilmeniz gerekir. Bu değerler yerel standartlarda belli şehirler için tespit edilmiştir. Fakat binanız şehir merkezine çok uzak ya da yapılaşmanın çok yoğun olduğu bölge içinde kalıyorsa, yani mikro-iklim bölgesinde ise yine projenize özel tasarım kriterlerinin revize edilmesi; hem enerji maliyetlerini hem de konfor mertebelerini etkiler.

Geçmiş veriyle tasarım için ideal koşullar belirlenirken, tahmin verisiyle de; tesis işletmecilerinin karşılaşması muhtemel birçok farklı senaryo için ön hazırlık imkânı oluşur. Örneğin projeniz için şehir geneline dayalı aldığınız tahmin verileri yerine binanıza özelleştirilmiş tahmin veri çıktımız olmaktadır. Böylece örneğin, ısı adası içinde kalmış bir yapı için çok daha kritik iklimlendirme cihaz çalışma saatlerinin organizasyonu konfor ve enerji tasarrufunu birlikte sağlayabilir.

Meteoroloji ve İklim Verileri

Şehrin, yatırım sahanızın ya da üretim tesisinizin risk haritası için partnerlerimizle çözüm üretebiliriz.

İklim veri analizleri , tasarım için en doğru kararları almada mutlak bakılması gereken husustur. Yapı fiziği çözümlemelerimizde;

  • Doğrudan proje bölgeniz için gerekli iklim verisine sahip olarak, (havalandırma, iklimlendirme, gün ışığı bilgisi vb.) pasif teknikleri ideal şekilde kurgulamak,
  • Rüzgâr ve güneşin projedeki rolünü anlayarak, düşük karbon ayak izi ve kentsel gelişim stratejilerini destekleyen proje içeriği üretimini sağlamak,
  • Keyifli, iç veya dış çevre yaşam alanları oluşturmak için daha ilk aşamada neler yapılabileceğini öngörme imkânı sağlamak,

Daha yaşanabilir ve iklimine uyarlanabilir tasarımlar için birlikte hareket edelim!

Alkazar İklim Bilgi Formunu İndir